Operatorzy sieci, mogą zablokować telefon.

Ketten_3

 

Zakup drogich, najnowszych modeli smartfonów oraz odpowiedniego abonamentu w systemie ratalnym jest powszechnie stosowane przez klientów sieci komórkowych. Media branżowe informują o tym, że operatorzy sieci, mogą zablokować telefon (IMEI) jeżeli abonent nie płaci rat.

Pod naciskiem zarówno klientów jak i sądów już 1 lutego 2017 roku Polkomtel, operator sieci Plus, wprowadził nowe Regulaminy w umowach abonamentowych ze sprzętem.

W nowym regulaminie Operator zastrzega sobie własność telefonu do momentu spłacenia wszystkich rat. Główną, istotną zmianą, z punktu widzenia abonenta i ewentualnych nabywców telefonów od abonentów, jest wprowadzenie nowych warunków sprzedaży ratalnej, w tym sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności.

Mówi o tym zapis regulaminu promocji cyt.: „Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.”

To oznacza, że klient, który podpisał umowę, i nie płaci rat za urządzenie, może narazić się zablokowanie numeru IMEI. Natomiast w przypadku gdy osoba, od której odkupimy telefon, nie wywiązała się z zawartej umowy, rezultat będzie podobny.

Aby przywrócić możliwość korzystania ze sprzętu, konieczne jest uregulowanie zaległych należności. W celu wyjaśnienia sprawy pozostaje skontaktować się z ewentualnym sprzedawcą telefonu.

A zatem, nie tylko przyszli nabywcy telefonów z Plusa ale i aktualni, jeżeli telefon był zakupiony na raty w ramach abonamentu, muszą mieć świadomość, że w przypadku zwłoki w spłacie należnych rat poprzedniego właściciela Plus może im zablokować IMEI.

Dopóki nie będzie oficjalnej wypowiedzi przedstawicieli Plusa, warto pamiętać, aby przy odkupie telefonu od klientów Grupy Cyfrowy Polsat w szczególności sprawdzić datę zawarcia umowy abonamentowej przez sprzedającego ( czy została ona zawarta po 30 stycznia 2017 roku) i na podstawie jakiego Regulaminu.

PORADY:

* Zakup telefonu teraz to się okazuje że nie jest prosta sprawa. Należy kupować tylko ze sprawdzonych źródeł aby uniknąć niespodzianek. Samo to że znajdziemy ofertę na OLX lub Allegro nie świadczy o tym że jesteśmy bezpieczni. Kupując od przedsiębiorców np w lombardzie, mamy dodatkowe gwarancje i jesteśmy chronieni jako konsument, że przedmiot jest wolny od wad prawnych.  Takich gwarancji nie ma kupując u osoby prywatnej.

* Decydując się na skorzystanie z oferty operatora i zakup telefonu wraz z abonamentem należy wybrać operatorów, którzy nie mają zapisów w umowie mówiących o tym, że telefon jest własnością sieci do czasu całkowitej spłaty telefonu. Możemy wtedy sprzedać telefon w dowolnej chwili, i nie usłyszymy w lombardzie/komisie “Nie dziękuję”. Na dzień dzisiejszy tylko PLUS i T-Mobile ma niekorzystne zapisy w umowie.

* Przy zakupie telefonu dobrze jest podpisać umowę Kupna-Sprzedaży.

* Dobrze jest kupić telefon w pełnym zestawie tj. pudełko, dokumenty (np. karta gwarancyjna, dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury), co może potwierdzić pochodzenie sprzętu.

* Lombardy wystawiają paragon dają gwarancję gdyż klientom lombardu przysługuje prawo do złożenia reklamacji, która skutkuje wymianą towaru na identyczny lub o podobnych właściwościach albo zwrotem pieniędzy.