Na czym polega korzystanie z usługi lombardu ?

Banner_1

HISTORIA

Instytucja lombardu narodziła się ponad 3000 lat temu w starożytnych Chinach, gdzie pod zastaw udzielano krótkoterminowych pożyczek. Usługi te zaczęto również świadczyć w wyspecjalizowanych sklepach.

Lombardy były też bardzo popularne w starożytnej Grecji i Rzymie, pozwalały bowiem początkującym kupcom rozkręcić interes.

W Anglii wyspecjalizowali się w tym włoscy kupcy, zwani tam Longobardami (Lombardami). M. in. to u nich w 1388 roku zastawił klejnoty koronne król Edward III, by zdobyć fundusze na wojnę z Francją, a królowa Hiszpanii Izabela Kastylijska podobno własną biżuterią zabezpieczyła pożyczkę na sfinansowanie wypraw Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.

W ciągu kilku stuleci instytucja lombardu rozpowszechniła się w Niemczech, Francji, Holandii, Polsce. Stamtąd w połowie XVIII wieku przyszła do Rosji. Na Litwie pierwszy lombard założono w 1889 roku, powstał on w Wilnie. W Kownie pierwszy lombard założono już w XX wieku ― 1924 r. Zaś w Kłajpedzie jeszcze później ― tylko w 1964 roku.

Pożyczka pod zastaw wartościowego przedmiotu, to sposób na zdobycie „szybkiej” gotówki. Dla jednych jest to codzienność oraz pewien styl życia, dla innych jest to sposób na przetrwanie.

#BigApple : http://www.big-apple.pl/ 

Zapisz się do Naszego Newslettera aby być na bieżąco w nowościach i promocjach!