Na czym polega korzystanie z usługi lombardu ? Część II

Banner_1A

Jak działa lombard?

Emerytura przyjdzie za tydzień a portmonetka samotnej emerytki jest pusta już z dzisiaj – opowiada Pani Barbara. Starsza kobieta starannie pakuje złotą obrączkę i kładzie ją do kieszeni, po czym udaje się do pobliskiego lombardu. Tu otrzyma za nią kilkaset złotych. W dzień, gdy dostanie emeryturę, kobieta zaraz uda się do tego samego lombardu, aby ją wykupić, aby wkrótce znowu tymczasowo przekazać go dla pracowniczki lombardu, którą już dobrze zna, bo przychodzi tam regularnie.

Nie ma w tym nic wyjątkowego. Często postępują tak emeryci, którzy swoje finansowe problemy próbują rozwiązać, korzystając z usług Lombardu. Dobrze że są lombardy, przynajmniej jest gdzie pójść – dodaje Pani Barbara.

Wielu starszych ludzi, mających stałe, ale niewielkie dochody, regularnie odwiedza lombardy co jest swoistym sposobem przetrwania, wymuszonym przez okoliczności.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że praktycznie wszyscy klienci lombardu obiecują, że wrócą i wykupią zastawiony przedmiot. W większości przypadków to sprawdza się, jednak około 10-20 proc. osób nie wraca. 

Jeśli czasem trudno zrozumieć, dlaczego ludzie sprzedają przedmioty w lombardzie (otrzymują jedynie 50 proc. do 80 proc ceny rynkowej a finansowo korzystniej byłoby sprzedać np. telefon przez internet), to wyjaśnienie jest proste. Głównym motywem jest natychmiastowa gotówka, bo sprzedaż przez internet trwa dłużej i wymaga kłopotliwego pakowania i wysyłania. #BigApple